Erõteljes gyengülést szenvedett el a forint árfolyam július hónapban, amelynek oka több belsõ és külsõ tényezõben keresendõ. A hónap utolsó napjaiban egy átrendezõdés volt megfigyelhetõ a pénzpiacokon, amely során a kevésbé kockázatos eszközbe kezdett áramlani a tõke, ez mindig kedvezõtlen hatással bír az egzotikus devizák, mint például a forint számára. Hazai fizetõeszközünk különösen ki van téve ezen veszélyforrásoknak az alacsony kamattartalom miatt, amelyet a legutóbbi kamatdöntõ ülés során 2.1%-ra mérsékeltek egy meglepetésszerû 20 bázispontos vágással, azonban bejelentésre került az is, hogy ez volt az utolsó csökkentés, jövõ év végéig a 2.1%-os alapkamat megtartása a cél.

A júliusi forintgyengülés következtében az euróért négy forinttal, a dollárért nyolccal, a svájci frankért hárommal, az angol fontért pedig kilenc forinttal kell többet fizetnünk. Arányaiban a dollárhoz képest gyengült legnagyobb mértékben a forint, mivel a dollár is erõsödött a kedvezõ amerikai makroadatok következtében.

Technikai oldal

 

Mi történt? A dollár forint árfolyamgrafikon jól szemlélteti a forint megtáltosodását, természetesen nem az erõsödés irányába. Amióta fej-váll alakzattal megfordul az erõsödõ tendencia, azóta egy trendcsatornát kialakítva veszít értékébõl hétrõl-hétre a fizetõeszközünk.  Az utóbbi napokban átszakította a 229-30-as ellenállását és egészen 235 forintig meg sem állt a keresztárfolyam.

 

Mi várható? A túlzott lendület sokáig már nem fog tudni kitartani, nagyon fordulásra állnak az indikátorok és a felsõ trendvonal felett való tartózkodás sem valószínû, hogy hosszú életû lesz.  Az RSI év eleje óta nem látott túlvettséget jelez, amelyet akkor 15 forintos forinterõsödés követett. Ha ekkora mértékû esésre nem is, de egy korrekcióra számíthatunk, amit a Stochasticon készülõdõ shortos jelzés is erõsít.

 

Szólj hozzá